Trendy we współczesnej architekturze

Data dodania: 04.07.2016


Podstawą udanego projektu architektonicznego jest funkcjonalność zaplanowanej konstrukcji i jej trwałość. Ale nie da się ukryć, że architektura, podobnie jak inne dziedziny z pogranicza sztuki i nauki rządzą się nie tylko swoimi prawami, ale także podlegają trendom. Współczesna architektura odznacza się typowymi cechami, zgodnymi z aktualnymi tendencjami, które kształtują obraz otoczenia, w którym żyjemy. Oto główne trendy, które można zauważyć zarówno w projektach budynków użyteczności publicznej, przemysłowych jak i obiektów mieszkalnych.

Nowoczesne materiały

Architektura jako sztuka użytkowa przede wszystkim musi się opierać na rozwiązaniach, które będą praktyczne i na dłuższą metę trwałe i solidne. Dlatego tak chętnie architekci korzystają z najnowszych osiągnięć w dziedzinie materiałów budowlanych. Chodzi tu nie tylko o jakość, termoizolacyjność czy przyjazność środowisku naturalnemu, ale także o nowoczesne wzornictwo. Analizując nowo powstające koncepcje i projekty architektoniczne, na przykład z portfolio architektów Studio AG widać, że szczególnie dużą popularnością cieszą się takie surowce jak szkło i metal. Odpowiednio wpisane w projekt potrafią nie tylko nadać współczesnego, eleganckiego charakteru, ale także wywierać pozytywny wpływ na aspekt ekonomicznej eksploatacji budynku.

Ascetyczne formy

W przeciwieństwie do projektów architektury historycznej czy nawet przedwojennej dzisiaj królują proste, minimalistyczne formy budynków. W głównym założeniu współczesnej architektury i projektantów budynków (sprawdź usługi: studioag.pl), projektowane obiekty powinny przede wszystkim stawiać na funkcjonalność, a nadmierne zdobnictwo czy ornamenty jedynie w tym przeszkadzają.

W ten trend wpisuje się także popularność połączenia kolorystycznego bieli z czernią. Przykładem może być projekt budynku biurowego wykonany przez pracownię architektonicznej Studio AG w Szczecinie. Jako koncepcja oparta na wyznacznikach nowoczesnej architektury obiekt został wpisany w prostą, minimalistyczną bryłę, a elewacja wykonana została w kontrastowym zestawieniu biało-grafitowym, co zostało dodatkowo podkreślone budową przenikania się dwóch brył obiektu.

Funkcjonalność i technologie

Nie można też zapomnieć o technologiach, które są wykorzystywane wewnątrz budynków, a które pozwalają na wprowadzenie do użytku urządzeń elektronicznych, na przykład inteligentnych systemów zarządzania. Dziś trudno wyobrazić sobie, aby przy opracowywaniu koncepcji zabudowy zarówno domu jednorodzinnego, jak i ogromnej fabryki architekt nie brak pod uwagę możliwości, jakie niesie ze sobą współczesna technologia.