Top 5 – najwyższe budynki mieszkalne na świecie

Data dodania: 23.02.2016


Budowle wzniesione przed tysiącami lat wzbudzają zachwyt swoją monumentalną budową i techniką jaka służyła w trakcie ich planowania i wykonania. Dla przykładu, jeden ze starożytnych siedmiu cudów świata, czyli Wielka Piramida Cheopsa, zbudowana ponad 2500 lat przed naszą erą, wysoka na niemal 140 metrów jest wciąż jednym z popularniejszych kierunków turystycznych w Egipcie. Imponujące? Na pewno, ale współczesny rozwój budownictwa i architektury może przyprawić zachwyt i uznanie. Z każdym kolejnym budynkiem wydaje się, że architekci wyznaczają drogę prosto do chmur. Oto lista najwyższych budynków mieszkalnych na świecie, gdzie dosłownie mieszka się w wyższych sferach.

Lista została sporządzona na podstawie wytycznych organizacji CTBUH, która budynek mieszkalny definiuje jako taki, w którym co najmniej 85% powierzchni jest przeznaczonych pod obiekty mieszkalne.

1. 432 Park Avenue, Nowy Jork, USA

Najwyższy mieszkalny budynek świata znajduje się na Manhattanie w Nowym Jorku i jest zarazem Jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku, a po 3 latach, dokładnie w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia 2015 oficjalnie został ukończony. Jego wysokość to 425,5 metrów.
Co znajduje się w tym wieżowcu? Na 89 piętrach znajduje się ponad 100 luksusowych apartamentów, z których każdy kosztuje co najmniej 7 milionów dolarów, co nie odstrasza chętnych na zakup swoich czterech kątów. Również penthouse na szczycie budynku, wyceniony na 95 milionów dolarów znalazł już swojego nabywcę.
Szczęśliwi mieszkańcy 432 Park Avenue, pochodzący głównie z Rosji, Azji czy Emiratów Arabskich, nazywani już teraz Klubem Milarderów, mogą się rozkoszować widokiem na Central Park i rzekę Hudson. Dodatkowo do ich dyspozycji pozostają apartamenty dla gości, basen, siłownia czy sauna.

2. Princess Tower, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Princess Tower, czyli Wieża Księżniczki to drapacz chmur, ozdobiony efektownymi detalami, jak na księżniczkę przyznało. Ukończony w 2012 roku przez 3 lata był liderem tego rankingu, z wysokością 414 metrów. W budynku o stalowo-betonowej konstrukcji znajduje się 750 luksusowych (a jakże) lokali mieszkalnych, z dwoma, trzema lub czterema sypialniami oraz luksusowe penthousy.
Do udogodnień dostępnych dla mieszkańców Princess Tower należą baseny, sala gimnastyczna, sauna, prywatny parking, a także żłobek z opieką dla dzieci i specjalna sala modlitw. W razie jakichkolwiek problemów wystarczy zwrócić się do pracowników luksusowej recepcji na parterze.

3. 23 Marina, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

23 Marina to kolejny wieżowiec w Dubaju – a na liście jest ich jeszcze kilka. Budowę rozpoczęto w 2005 roku i po 7 latach pracy, w 2012 został ukończony. Budynek wznosi się na ponad 392 metry, ma 8 wind i 89 pięter.
Fasada w kolorach bieli i błękitu 23 Marina została wykonana z betonu i szkła, co przekonało większość zainteresowanych kupców już na etapie planów architektonicznych, o czym może świadczyć fakt, że prawie 80% powierzchni w budynku zostało wykupionych jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Jest to ciekawa propozycja dla wielbicieli pluskania się w wodzie, bo 23 Marina może się pochwalić aż 57 basenami.

4. Elite Residence, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kolejna pozycja to wieżowiec Elite Residence, również Dubaj. Budynek ma wysokość 381 metrów, pracowano nad nim 6 lat, aby w 2012 roku oficjalnie zakończyć budowę i przeznaczyć go do użytku dla właścicieli prawie 700 apartamentów umieszczonych na 91 piętrach. Oprócz mieszkań znajdują się tam baseny, spa, centra biznesu oraz sala gimnastyczna.
Szczególnie interesujące jest to, że Elite Residence jest położony na sztucznej wyspie Palma Jumeirah, w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Dubai Marina. Podobno dom w tej okolicy ma nawet David Beckham.

5. Tha Marina Torch, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

The Torch Tower, czyli Wieża-Pochodnia to jeden z wielu drapaczy chmur zlokalizowanych w Dubaju. Ten budynek był na szczycie listy najwyższych mieszkalnych wieżowców w roku 2011, aby rok później stracić tytuł na rzecz wyższego brata 23 Marina, a później Princess Tower, który znajduje się dosłownie naprzeciwko niego. Zbudowany w 2011 roku, wznosi się na 80 pięter.
Głośno było o Marina Torch w lutym 2015 roku, kiedy miał tam miejsce dość poważny pożar. W ogniu stanęło ponad 6 pięter, ewakuowano setki ludzi, na szczęście nikt nie zginął.

Więcej: