Spektakularne pomysły dla domu

Data dodania: 21.10.2016


Idealny dom to miejsce, w którym każdy czuje się dobrze. Wszyscy mają marzenia dotyczące ich perfekcyjnego miejsca, jednak nie każdego zadowoli prosty kominek w salonie czy oczko wodne w ogrodzie. Niektórzy ludzie potrzebują większych, nietradycyjnych rozwiązań. Jednak te najbardziej spektakularne są najbardziej ryzykowne i należy zaplanować jeszcze w fazie projektowania domu. Oto kilka z nich.

W Polsce nieczęsto można spotkać basen wybudowany w ogrodzie. Nasz klimat powoduje, że kąpielisko zdatne jest do użytku jedynie kilka miesięcy w roku, do tego często zanieczyszczane jest przez liście i gałęzie spadające z drzew. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie basenu w domu. Mówi się, że to ekstrawagancki koncept – ale koszt takiego przedsięwzięcia zaczyna się już od ok. 30 tysięcy złotych (wymiary mniej-więcej 4 x 8m). Taki pomysł musi zostać zaplanowany na samym początku, by architekt mógł go uwzględnić w projekcie. Dzięki temu basen może być użytkowany przez cały rok, do tego chroniony jest przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. To idealne miejsce na codzienną rekreację, a także na tzw. pool party z przyjaciółmi. Należy być jednak ostrożnym w wypadku obecności małych dzieci w domu. Spuszczone z oka mogą dostać się na głęboką wodę. By zapobiec tragedii, basen powinien być umieszczony w zamykanym na klucz pomieszczeniu.

Innym ciekawym elementem wyposażenia domu jest sauna. Jej koszt jest znacznie niższy niż basenu, zaczyna się od ok. 9 tysięcy złotych (wariant dla 4 osób). Projektowanie domu powinno na samym początku uwzględnić pomieszczenie przeznaczone na saunę, dobrze jest w pobliżu umieścić także łazienkę z prysznicem. Cena za jedną kąpiel wynosi ok. 3 złotych (koszty energii), a korzyści z niej wynikające są nie do przecenienia. Doskonale sprawdzi się jako gwóźdź programu kameralnych spotkań, lecz również jako element indywidualnego relaksu. Może być także używana leczniczo, np. na reumatyzm.

Taras lub balkon to podstawowy element każdego domu jednorodzinnego. Można je oba połączyć poprzez zagospodarowanie płaskiego dachu. Architekt (zobacz: Studio AG) bez trudu przygotuje projekt odpowiedniego wykonania dachu, który pełniłby funkcję tarasu lub nawet ogrodu. Sposobów zagospodarowania tej przestrzeni jest mnóstwo. Jedynym mankamentem jest konieczność odśnieżania podczas zimy, lecz podczas cieplejszych pór roku to fenomenalne miejsce na spędzanie wolnego czasu z rodziną czy przyrządzenia weekendowego grilla.

Projektowanie domu rodzinnego to zadanie, którego konsekwencje będą odczuwalne przez lata. Czasem pozornie dobre rozwiązania okazują się nieprzemyślane i niefunkcjonalne, czasem te z góry odrzucone mogłyby być najbardziej przydatne. Spektakularne pomysły wyposażenia domu to przede wszystkim spełnienie marzeń – ale powinny być one zawsze skonsultowane z architektem i gruntownie przemyślanie pod względem wszystkich możliwych wad i zalet.

 

Polecamy korzystać z usług zaufanych firmy:

budowa domów szczecin – TLS DEWELOPER Szczecin

fadoauto.pl – Fado Wypożyczalnia Samochodów Szczecin