Ocena stanu technicznego budynku

Data dodania: 26.07.2017


Decydując się na budowę obiektu architektonicznego nie można zapominać o zebraniu odpowiednich dokumentów. Może się jednak okazać, że nie będziemy zaznajomieni z określonymi pojęciami budowlanymi. Dlatego wyjaśniamy, czym jest ocena stanu technicznego budynku.

Ocena stanu technicznego budynku to jedno z obowiązkowych zaświadczeń, które musimy posiadać podczas budowy obiektów architektonicznych.  Nie należy zapominać o tym, że wykonywaniem jakichkolwiek oświadczeń architektonicznych zajmują się rzeczoznawcy budowlani. Są to osoby posiadające odpowiednie uprawienia budowlane, specjaliści, którzy profesjonalnie wykonują powierzone im zadania. Jednak aby mieć pewność wykonania rzetelnej dokumentacji musimy podjąć współpracę z firmą, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Przykładowo Studio AG oferuje wykonanie koncepcji architektonicznych, ekspertyz budowlanych, a także przygotowanie wniosków, które pomogą nam uzyskać warunki zabudowy oraz złączy dla danej inwestycji. Dodatkowo ustalają również stan prawny danej nieruchomości oraz jej przydatności do konkretnej inwestycji. Jednak czy sporządzenie oceny stanu technicznego budynku jest tak samo obowiązkowe jak przygotowanie wniosków oraz ustalenie stanu prawnego nieruchomości?

Ocena stanu technicznego budynku wystawiana jest na podstawie oględzin,
a także w oparciu o wstępną dokumentację projektową. Zawarte są w niej takie informacje jak ocena rozwiązań, zjawisk zachodzących w procesie projektowania, realizacji, oraz użytkowania obiektów budowlanych. Ocena stanu technicznego budynku  może także obejmować analizję konkretnych elementów konstrukcyjnych, poszczególnych elementów ogólnobudowlanych, ocenę rozwiązań technologicznych, materiałowych,
a także nakładów finansowych, które są związane z realizacją poszczególnych elementów budynków lub realizacją całego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Ocena stanu technicznego budynku jest zwykle wydawana przez wykwalifikowanego specjalistę na podstawie obejrzenia całego obiektu oraz dodatkowo po ewentualnym przejrzeniu dostępnej dokumentacji.

Jak już wyżej zostało wspomniane ocena stanu technicznego budynku jest dokumentem obowiązkowym i musi zostać sporządzona przez rozpoczęciem prac projektowych. Przykładowo, tego typu ocenę należy utworzyć, gdy planujemy modernizację budynku lub zauważymy znaczące, wpływające na ogólny stan techniczny nieruchomości anomalie w konstrukcji budynku.