Inteligentne domy

Data dodania: 23.02.2016


Inteligentne domy, czyli technologia w służbie architektury

Żyjemy w czasach niezwykłych innowacji i rozwiązań technologicznych, które za dotknięciem palca oferują dostęp do takich udogodnień o jakich, jak mawia klasyk, nie śniło się filozofom. Smartfony pozwalają na zdalne sterowanie wieloma innymi urządzeniami, smart telewizory stanowią nowoczesne, kompleksowe centra rozrywki, a smartbandy pełnią rolę trenerów personalnych. Wszystko wskazuje na to, że kolejnym krokiem jest zmiana znacznie większego kalibru, a mianowicie inteligentne domy. W czym przejawia się mądrość tego typu rozwiązań?

Sama idea inteligentnego domu swoje początki znajduje w postępującym rozwoju technologii, który stopniowo dotyka kolejnych dziedzin codziennego życia. Pomysł projektowania i budowania domów i powierzchni biurowych opartych na inteligentnych systemach zarządzania wynika z chęci dostosowania warunków budownictwa do dynamicznych zmian w zakresie szeroko pojętej elektroniki, ale w zgodzie z panującymi w architekturze i budownictwie trendami.

I tak decydując się na inteligentny dom można liczyć po pierwsze na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie projektu i warstwy designerskiej. Nowoczesne domy to budynki zwykle stworzone na bazie prostej bryły i z płaskim dachem, o ile pozwalają na to plany zagospodarowania przestrzennego w konkretnej lokalizacji. Elewacja ma wyglądać tak, aby jednoznacznie kojarzyć się z elegancją, stąd architekci (Studio AG) często sięgają po takie materiały jak elementy drewniane czy kamienne.

Zamysł zgodny z ideą inteligentnego domu można już zauważyć na etapie wstępnej koncepcji architektonicznej, między innymi w układzie planowanych pomieszczeń. Dom inteligentny i nowoczesny to nie tylko naszpikowana elektroniką budowla, ale powierzchnia zaprojektowana z myślą o jak najbardziej wydajnym wykorzystaniem przestrzeni oraz energii słonecznej. Stąd często spotykane są otwarte powierzchnie, które bez zbędnych podziałów łączą w sobie funkcjonalności kilku pomieszczeń – najczęściej kuchni, salonu i jadalni.

Jeśli chodzi o aspekt technologiczny inteligentnych domów w grę wkraczają takie elementy wyposażenia jak systemy alarmowe, monitoringu czy przeciwpożarowe, które dzięki odpowiedniemu projektowi są ze sobą całkowicie zintegrowane a użytkownik ma do nich niezwykle łatwy dostęp i może zarządzać wszystkimi systemami z poziomu specjalnie dostosowanej automatyki.

Czy w Polsce można oczekiwać rozwoju tego segmentu rynku? Wszystko na to wskazuje, bo rozwiązania oferowane przez nowoczesne koncepcje architektoniczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Według raportu agencji GfK z końcówki zeszłego roku, ponad połowa badanych osób zadeklarowała, że rozwój tego rodzaju technologii może mieć ogromny wpływ na ich życie. Respondenci wyrazili szczególne zainteresowanie możliwościami związanymi z systemami zabezpieczeń oraz rozwiązaniami, które pozwoliłyby na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i oświetlenia. Potencjalni mieszkańcy inteligentnych domów zwracają także szczególną uwagę na systemy integracji urządzeń smart AGD.

O rozwój smart budynków można być tym bardziej spokojnym, że dysponujemy na miejscu wykwalifikowanymi architektami, którzy oferują swoim klientom usługi projektowania inteligentnych domów. Sprawdzona pracownia architektoniczna pomoże zainteresowanym od etapu wstępnych rozmów i planowania projektu budowlanego, a następnie przeprowadzi przez proces wprowadzania wypracowanej koncepcji architektonicznej w życie (Studio AG). Warto postawić na nowoczesne studio projektowe, które może się pochwalić odpowiednim portfolio, w którym znajdują się realizacje związane właśnie z tego typu systemami zarządzania budynkiem, również z uwzględnieniem projektu instalacji budowlanych czy elektrycznych w zintegrowanej całości.