Ekodachy – co trzeba wiedzieć?

Data dodania: 21.10.2016


Dla wielu budowa domu rodzinnego to dzieło życia. Z tego powodu powinien on zostać wykonany solidnie, funkcjonalnie, a najlepiej, żeby był wyjątkowy i czymś się wyróżniał. Powszechna moda na ekologiczne rozwiązania powoduje, że zielony dach doskonale się sprawdzi jako ukoronowanie całego przedsięwzięcia. Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Czy warto?

Zielone dachy stanowią doskonałą warstwę termoizolacyjną. W zimie zatrzymuje ciepło uciekające przez strop, w lecie pomaga utrzymać chłód w pomieszczeniach, a w ogrodzie tworzy przyjemny mikroklimat. Dodatkowo pomaga oczyszczać powietrze i tłumi hałas, dzięki czemu mieszkanie w mieście jest znacznie przyjemniejsze. Jest odporny na promienie ultrafioletowe, dlatego jego żywotność jest co najmniej dwa razy wyższa niż zwykłego dachu. Jeśli działka jest mała, dach (w zależności od grubości konstrukcji) może służyć jako miejsce do rekreacji. Na dachu spadzistym można hodować kwiaty i rośliny ozdobne, za to dach płaski może być traktowany jako regularny ogród.

Dlaczego potrzebny jest architekt?

Ekodach ma wiele zalet, lecz jest bardzo wymagający. Pierwszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, to: jaka roślinność będzie tam rosła? Należy określić to na samym początku, ponieważ od tego będzie zależała budowa całego dachu oraz jego nośność. Są dwa rodzaje zielonego dachu: ekstensywny i intensywny. Pierwszy z nich zakłada obecność lekkich roślin o płytkich korzeniach, takich jak trawa, mech. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji czy nawadniania. Poza standardowymi obciążeniami dachu może unieść ok. 70-170 kilogramów na metr kwadratowy. Z kolei dach intensywny może znieść obciążenia nawet do 1000 kilogramów na metr kwadratowy. Przygotowany jest do uprawy roślin o głębszych korzeniach, możliwa jest również hodowla krzewów i drzew, niektórzy urządzają także oczka wodne. Jednak przy takich rozwiązaniach należy być szczególnie ostrożnym. Cały projekt musi być nadzorowany przez doświadczonego architekta, np. Studio AG ze Szczecina. Adaptacja zielonego dachu na własną rękę jest ryzykowna, ponieważ przy niewłaściwym ocenieniu wytrzymałości materiałów, może okazać się, że izolacja wodna jest niewystarczająca. Może także się zdarzyć, że korzenie przebiją zbyt cienką warstwę ochronną, co doprowadzi do nieszczelności dachu.

Konstrukcja ekodachu jest skomplikowana, dlatego najlepiej, jeśli jej wykonaniem będzie kierował fachowiec (zobacz: architekt Szczecin). W przypadku gotowego budynku odpowiednie wzmocnienie dachu będzie czasochłonne i kosztowne, dlatego decyzję należy podjąć jeszcze w fazie projektowania domu. W innym wypadku całe przedsięwzięcie może okazać się nieopłacalne. Sama budowa zielonego dachu od podstaw może być nawet dwukrotnie droższa niż tradycyjnego. Jednak korzyści z niego wynikające, a także oryginalny wygląd, sprawiają, że warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.