Czym jest inwentaryzacja budowlana?

Data dodania: 05.05.2017


Podczas poszukiwań odpowiedniego przedsiębiorcy, który zajmie się opracowaniem koncepcji architektonicznej, musimy mieć na uwadze, że w ofercie firmy mogą znaleźć się równię inne usługi, z którym chcielibyśmy skorzystać. Czasem zdarza się, że nie znamy dokładnej terminologii niektórych pojęć budowlanych. Objaśniamy, czym jest inwentaryzacja budowlana – jedna z głównych usług świadczonych przez firmy projektujące wnętrza.

W bogatej ofercie usług świadczonych przez firmy budowlane możemy się spotkać z pojęciem inwentaryzacja budowlana. Jednak co dokładnie kryje się za tym pojęciem? Najprościej mówiąc, inwentaryzacja budowlana to opracowanie techniczne, które zawiera rysunki odzwierciedlające aktualny stan istniejącego budynku. Należy pamiętać, że prezentowane dane są wyłącznie odtworzeniem stanu faktycznego, a nie planowanego. Inwentaryzacja budowlana wizualnie może się kojarzyć z tradycyjnym projektem, sama w sobie może posłużyć do wykonania projektu budowlanego.

Skoro już wiemy, co oznacza dane pojęcie, warto dowiedzieć się, po co wykonuje się daną procedurę. Inwentaryzacja budowlana jest elementem kluczowym dla inwestora, ponieważ prezentuje aktualny obraz istniejącego budynku. Ponadto, inwentaryzacja budowlana przydatna jest do rozliczenia wykonawcy ze zleconych prac, wyliczenia powierzchni użytkowej lokalu, wystąpienia z wnioskiem
o uzyskanie samodzielności lokalu, jego adaptacji oraz planowania prac remontowych, nadbudowy, rozbudowy, projektowych. Posiadając takie opracowanie techniczne możemy wyliczyć powierzchnie ścian, ułożonych płytek oraz elewacji. Jesteśmy również w stanie zaplanować najem lub sprzedaż nieruchomości.

Jeśli chcemy skontrolować, czy inwentaryzacja budowlana została wykonana poprawnie, musimy wiedzieć, z czego dokładnie się składa. Do obowiązkowych elementów zaliczamy: rzut dachu, przekroje, widoki elewacji, rzuty kondygnacji, wizualizacje pomieszczeń, budynku i elewacji, dokumentację fotograficzna obiektu, a także pełny opis techniczny. Prawidłowy opis zawiera informacje na temat materiałów wykorzystanych przy budowie konstrukcji, lokalizację budynku oraz charakterystyczne parametry. Znając zakres inwentaryzacji jesteśmy w stanie ocenić pracę przedsiębiorcy, któremu zleciliśmy wykonanie opracowania technicznego.

Wybierając odpowiednią firmę, która zajmie się świadczeniem usług architektonicznych musimy mieć na uwadze, aby osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania posiadały odpowiednie uprawnienia tak jak w przypadku inwentaryzacji budowlanej. Podejmując współpracę z pracownią architektoniczną Studio AG możemy mieć pewność, że naszym projektem zajmą się doświadczeni fachowcy. Warto zaznaczyć, że Studio AG spełnia potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, prace kończy w terminie i w ramach wspólnie ustalonego budżetu. Nic tylko budować się we współpracy z profesjonalistami.

https://g2team.pl/