10 rad jak prawidłowo urządzić wnętrze

Data dodania: 20.03.2017


Każdy z nas ma swój gust i indywidualne preferencje, które widać chociażby po stylu, w jakim urządzamy wnętrza domów czy mieszkań. Chociaż o gustach nie powinno się dyskutować, trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że nie wszyscy potrafią samodzielnie z łatwością zaplanować aranżację domowej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji trzeba od razu zdać się na usługi zawodowych projektantów wnętrz. Warto zacząć od podstaw i wykorzystać sprawdzone porady – oto 10 prostych wskazówek na to jak prawidłowo urządzić wnętrze.

1. Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Zasada wykorzystania przestrzeni odnosi się przede wszystkim do właścicieli domów o nieco mniejszej powierzchni użytkowej, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota czy nabywców domów z poddaszem, ale nie tylko. Meble na wymiar, półki, schowki, wnęki – to wszystko może nam posłużyć jako dodatkowe miejsce w domu.

2. Inspiracje w urządzaniu wnętrz

Dobra aranżacja zaczyna się od trafionego pomysłu – inspiracji warto szukać w sieci, na platformach typu Pinterest czy blogach wnętrzarskich. Ale nie obawiajmy się zwrócić o pomoc we wcieleniu wybranej wizji w życie – niejedna pracownia architektoniczna oferuje właśnie takie usługi, które wbrew pozorom, nie zawsze kosztują krocie.

3. Odpowiednie oświetlenie

Światło jest jednym z nieuchwytnych elementów, które potrafią nadać wnętrzu właściwego charakteru i klimatu. Najważniejsze to zadbać o odpowiednią ilość źródeł światła, a także dobrać je zgodnie z zadaniem, jakie mają pełnić – intymne oświetlenie rozproszone, lampka nad biurkiem czy światło w pokoju dziecięcym.

4. Nowoczesne materiały wykończeniowe

Warto poeksperymentować z materiałami, jakie pojawią się we wnętrzu. Tradycyjne drewno warto ożywić towarzystwem betonu czy cegły, doskonale sprawdza się też szkło i kamień.

5. Właściwe proporcje

Reguła złotego środka sprawdza się właściwie w każdej dziedzinie życia – projektowanie wnętrz nie jest tutaj wyjątkiem. Odpowiednie proporcje powinny dotyczyć zarówno doboru wzorów i kolorów, przestrzeni otwartej i zamkniętej, jak i oświetlonej i przyciemnionej. Każdy architekt z pewnością potwierdzi, że umiar w aranżacji wnętrz pomaga uniknąć poważnych błędów.

6. Wolna przestrzeń w domu

Architekci zajmujący się projektowaniem wnętrz zalecają, aby oprzeć się pokusie zapełnienia każdej wolnej przestrzeni w domu. Odrobina niezagospodarowanego miejsca sprawi, że całość optycznie wyda się większa i bardziej uporządkowana.

7. Oryginalne schody

Jeśli mamy do czynienia z domem piętrowym lub z poddaszem niezbędnym elementem wnętrza będą schody. Powinny być przede wszystkim bezpieczne i wygodne, ale warto wykorzystać je jako wyjątkową ozdobę domu – fantazyjnie gięte czy nowoczesne ze szkła ożywią każde wnętrze.

8. Z myślą o portfelu i środowisku

Wybierając wyposażenie do domu szukajmy sprzętów o wysokiej klasie energetycznej. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić na rachunkach, a przy okazji zmniejszymy negatywny wpływ gospodarstw domowych na środowisko.

9. Osobiste akcenty we wnętrzu

Jakkolwiek domy z katalogów mogą zachwycać brakuje im tego osobliwego uroku, jaki mają domy, w których mieszkańcy pozostawili po sobie jakiś ślad. Nowy dom nie powinien wyglądać jak sztywny obiekt do zwiedzania – we wnętrzu nie może zabraknąć zdjęć, obrazów czy pamiątek, które mają szczególne znaczenie dla lokatorów.

10. Wyjątkowe dekoracje i akcesoria

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto stopniowo zdobić wnętrze oryginalnymi akcesoriami i dekoracjami.


Projekt domu, hali, obiektu przemysłowego? Sprawdź: architekt Warszawa.

projektowanie stron www szczecin: https://g2team.pl/